Vířivka alebo bazén? Využitie 365 dní v roku

Zvažujete či si zaobstaráte bazén alebo radšej dáte prednosť vírivke? Základným rozdielom medzi bazénom a vírivkou je ich stavebná pripravenosť a celková využiteľnosť v priebehu roka.

Mnoho rodín si zaobstaralo a zaobstaráva bazén jednak kvôli deťom, aby si mohli v pohodlí domova užívať počas slnečných letných dní vodných radovánok.Ďalším dôvodom je športové využitie bazéna na udržiavanie kondície a plávania za pomoci protiprúdu.Sú rôzne typy bazénov a vo väčšine prípadov sa usadzujú do zeme a je nutné vykonať pomerne časovo a stavebno náročné práce.

Vířivka alebo bazén? Využitie 365 dní v roku

Pokiaľ nie ste práve rodení plavci a hľadáte iný spôsob relaxácie v ktorejkoľvek ročnej a dennej dobe, predkladáme vám malú inšpiráciu.Zaobstarajte si na svoju záhradu vírivku, ktorá má oproti bazénom mnoho výhod.Hlavným parametrom je rozdielna využiteľnosť v roku.Väčšinu bazénov je možné prevádzkovať približne od mája do septembra a nemožno ich plne využívať v chladnejšom období na jar, na jeseň a samozrejme ani v zime.

Výhodou vírivky je jej technické riešenie s dôrazom na ekonomickú prevádzku, aby na základe nastavenej teploty bola vždy pripravená na kúpeľ, a to 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku!Teplotu vody vo vírivke je možné nastaviť v rozsahu 20 ° až 40 °C.Používanie vírivky najmä v zimnom období, je tým pravým zážitkom pre milovníkov teplej vody.Je dokázané, že majitelia svojej vírivky využívajú 3x - 6x za týždeň po celý rok, čo je úplne neporovnateľné s využitím bazéna.

Kam sa najčastejšie vírivka inštaluje?

Najčastejšie sa vírivá vaňa inštaluje do vonkajších priestorov, záhrada, terasa, zimná záhrada či balkón. Dôležité je správne umiestnenie vírivky tak, aby sme pri kúpeli mali príjemný výhľad do obľúbených priestorov záhrady, prípadne v noci na nočnú oblohu.Ďalším variantom je umiestnenie v interiéri, tam je nutné počítať so zvýšenou vlhkosťou a inštalovať podľa veľkosti miestnosti zodpovedajúce odvetraniu, prípadne automatický odvlhčovač.

Aké sú požiadavky na stavebnú pripravenosť?

Záleží na spôsobe inštalácie vírivky, či budete vírivku usadzovať na podlahu alebo čiastočne alebo úplne zapúšťať do podlahy alebo terénu v priestore záhrady.V prípade, že vírivku budete inštalovať na spevnené podložie, dlažbu alebo betón je potrebné dodržať pri vonkajšom umiestnení nezámrznú hĺbku tak, aby nedochádzalo v zime k pohybu podlahy (dlažby) a celkovej nestabilite vírivky.Pri umiestnení vírivky treba počítať s celkovou hmotnosťou (zaťažením na m2) podľa typu vane, a to najmä pri inštalácii do nadzemných podlaží a balkónov.Tu odporúčame vopred prerokovať umiestnenie najlepšie so statikom.Pri inštalácii zapustením do podlahy v interiéri alebo na záhrade do zeme sa usadzuje vírivka po spodný okraj akrylátového skeletu a odporúčame vopred prerokovať s dodávateľom spôsob usadenia.Zistiť potrebnú hĺbku pre montáž, zpôsob riešenia elektro přípojky a vypouštěcího ventilu dle zvoleného modelu.

Aké sú požiadavky na elektrickú prípojku?

V rozvodnej skrini je potrebné inštalovať zodpovedajúce samostatné istenie podľa typu vírivky a od neho do priestoru vírivky privediete voľne kábel s dostatočnou rezervou na pripojenie k riadiacej jednotke vírivky.Spôsob inštalácie elektrickej prípojky je nutné prediskutovať vopred s dodávateľom.

Ako často sa mení voda vo vírivke?

Pri privátnom používaní sa mení voda vo vírivke približne 2× – 4× do roka.Všetko záleží na spôsobe používania a celkovej údržbe vírivky.Ďalším dôležitým vplyvom na životnosť vody je samozrejme vybavenie filtráciou, ozonátorom, UV lampou a ďalšími technickými prvkami.Pri využívaní na komerčné účely sa vírivka prevádzkuje za prísnejších hygienických podmienok, a je potrebné vybaviť vírivku zodpovedajúcu pieskovou filtráciou.

Aká náročná je údržba vody vo vírivke?

Pri bežnom privátnom používaní vám zaberie starosť o vírivku zhruba 15 minút za týždeň.Najprv sa treba naučiť niekoľko zásad ako je meranie pH a dávkovanie chémie.U víriviek, rovnako ako pri bazénoch, sa môže používať viacero typov chémie.Oproti bazénom majú väčšinou vírivky teplotu vody okolo 35-38 ° C, čo má za dôsledok vyššiu náchylnosť na kvalitu vody.

Aké vysoké sú náklady na prevádzku vírivky?

Existujú fámy o tom, že vírivka je energeticky náročná av zime sa nedá prakticky prevádzkovať.Skutočné priemerné mesačné náklady na energiu sa pohybujú u kvalitných víriviek s objemom vody do 800l v rozsahu 400-700Kč v priemere za mesiac, teda 5 - 8tis.Kč/rok.U väčších víriviek môžu náklady na prevádzku dosiahnuť 1000Kč/mesiac.Jedná sa o celoročnú vonkajšiu prevádzku, ale vždy záleží na spôsobe používania vírivky.Preto je nutné sa pri výbere dodávateľa zamerať na technické riešenie vírivky a spôsob vnútornej izolácie.Vírivky s kvalitnou vnútornou izoláciou a značkovou technológiou dokážu byť veľmi úsporné aj pri vonkajšej celoročnej prevádzke.

Aká dezinfekcia vody sa používa?

Používa sa niekoľko spôsobov ošetrovania vody vo vírivke.Tak ako pri bazénoch rôzne druhy chémie s prídavkom chlóru, brómové tablety alebo tzv. kyslíková chémia.Každému užívateľovi vyhovuje iný spôsob a každý dodávateľ vírivky je zameraný na iný systém.

Veľmi osvedčené sú najmä 20g tablety 5v1, ktoré sú najpohodlnejšie a vo väčšine prípadov si dobre poradia s kvalitou vody.To isté sa dá povedať aj o brómových 20g tabletách.Tablety je možné vkladať do priestoru skimmera alebo do plaváka.

U víriviek so značkovým kanadským systémom GECKO si tiež môžete zaobstarať sanitizačné zariadenie Gecko in.clear, fungujúce na báze bromidu sodného, ​​ktorý automaticky udržuje správnu hladinu brómu vo vírivke.

Je možné používať u víriviek slanú vodu?

Výrobcovia víriviek, ktorí používajú značkové čerpadlá a všetky vnútorné technológie vírivky odolávajúce soli, používajú dnes systémy na dezinfekciu vody morskou soľou.Veľmi obľúbená je minerálna soľ z Mŕtveho mora, obsahujúca mnoho liečivých minerálov, ktorá pozitívne pôsobí na choroby kože, kĺbov, poruchy štítnej žľazy a nespavosti.

  • Vířivka alebo bazén? Využitie 365 dní v roku
  • Vířivka alebo bazén? Využitie 365 dní v roku
  • Vířivka alebo bazén? Využitie 365 dní v roku
Showroom

Za Tehelnou 657
053 21 Markušovce
ukázať na mape

Kontakt

+421 534 298 420
+421 901 901 555

uplné kontakty

Otváracia doba

PO - PÁ: 8:00 - 17:00 hod
Nemáte čas v pracovných dňoch? Dohodnite si návštevu u nás na víkend.